„AKTYWNE LATO Z WYOBRAŹNIĄ” W ŚWIETLICY PLUS

Adam Szumowski

W dniach od 6 do 31 lipca piętnastka dzieci z miasta Szklarska Poręba w ramach świetlicy „Plus” skorzystało z akcji Lato w mieście. Ilość miejsc była zmniejszona ze względów epidemicznych.
Ograniczone też były możliwości organizowania wyjazdów poza Szklarską Porębę.
Mimo tych obostrzeń dzieci w świetlicy spędzały czas aktywnie, uczestnicząc w rozmaitych zajęciach.
Podczas wakacyjnej akcji „Aktywne lato z wyobraźnią” odbyły się wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Byliśmy na Chybotku i Złotym Widoku, na Sowich Skałach i Wysokim Kamieniu. Podczas wycieczek dzieci rozpoznawały rośliny i zwierzęta występujące w Karkonoszach i Górach Izerskich. Podziwialiśmy panoramę Karkonoszy rozpoznając szczyty i piętra roślinności charakterystyczne dla naszych gór. Zapoznawały się z karkonoskimi legendami.
Gdy pogoda dopisywała i było gorąco, dzieci bawiły się nad rzeką Kamienną układając rozmaite budowle z otoczaków, budując tamy itp.
Korzystaliśmy też z atrakcji w Parku Rozrywki m. in.:mini golfa, wieży emocji, dmuchańców , ,trampoliny. Zjeżdżaliśmy również ze zjeżdżalni Alpine Coaster , nazywanej przez dzieci rynną.
Odbywały się zajęcia na Orliku. Dzieci grały w piłkę i pobijały swoje rekordy w biegach na czas. Dużo radości sprawiało im korzystanie z placu zabaw i siłowni.
W czasie dni gdy pogoda nie dopisywała odbywały się konkursy i zajęcia plastyczne m.in. :
„Mój najlepszy pomysł na wakacje”, „Mój portret”, „Pudełko zwane wyobraźnią”.
Oglądaliśmy filmy przyrodnicze oraz przygodowe wybrane przez dzieci. Część czasu wychowankowie spędzali na zabawach wokół MOKS i AL-u, bawiąc się na placu zabaw, w chowanego oraz grając w piłkę i opalając się na kocach.
Graliśmy w warcaby, rummikub, scrabble, memory , układaliśmy puzzle itp.Dużą popularnością cieszyły się gry komputerowe np.Minecraft oraz zabawy ruchowe przy Just Dance. Na zakończenie każde z dzieci miało możliwość wykonania maskotki ( gniotka) oraz otrzymało upominek i słodycze.
Uczestnicy akcji „Aktywne lato z wyobraźnią” pełni wrażeń żałowali, że „co dobre”
tak szybko się kończy.

 

AKTYWNI ZIMĄ – ŚWIETLICA PLUS

Adam Szumowski

W świetlicy środowiskowej „PLUS” na Białej Dolinie w dniach od 10.02.2020r. do 21.2020r.
w ramach ferii zimowych odbywały się zajęcia pod hasłem: „Aktywni zimą”, w których wzięło udział ok. 30 dzieci w tym również dzieci, które na co dzień nie są wychowankami świetlic. Wychowankom zapewniono profesjonalną opiekę oraz wiele atrakcji.
Wiele przedsięwzięć realizowaliśmy razem z dziećmi ze świetlicy „Cegiełka” ze Szklarskiej Poręby Dolnej.
Byliśmy aktywni sportowo biorąc udział w grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. We współpracy z p. Romanem Klimkiem zorganizowaliśmy „Dzień na śniegu”. Mogliśmy pojeździć na sankach, ulepić bałwana, a na koniec zjeść ciepłą kiełbaskę z ogniska.

Skorzystaliśmy również z atrakcji Rodzinnego Parku Rozrywki „Esplanada” gdzie, m.in. na lodowisku ćwiczyliśmy jazdę na łyżwach. Niektórzy z nas odważyli się po raz pierwszy założyć łyżwy i byli potem z siebie bardzo dumni. Potem była degustacja pączków, które wyrównały spalone przez nas kalorie.

Jednak najwięcej radości i przeżyć dostarczył nam kulig. Mknęliśmy saniami przez las okryty białym puchem i podziwialiśmy piękne widoki naszych gór. Obserwowaliśmy także jak współpracują ze sobą konie ciągnące sanie. Po niezapomnianej sannie i dobrej zabawie na śnieżnej górce grzaliśmy się przy ognisku i jedliśmy pyszne kiełbaski ala hot- dogi.

W ramach wycieczki autokarowej do aquaparku w Świeradowie Zdroju mogliśmy doskonalić naukę pływania oraz korzystać z wielu wodnych atrakcji.

W pierwszym tygodniu razem z dziećmi korzystającymi z ferii w MOKSiALU wzięliśmy udział w spotkaniu z panem Tomaszem Szyrwielem autorem książki „ Bestariusz jeleniogórski”.Oglądaliśmy niezwykłe zdjęcia krajobrazów i słuchaliśmy opowieści o bestiach, które w nich zamieszkują. Zachwyceni wyobraźnią autora stworzyliśmy na zajęciach plastycznych obrazy wymyślonych przez nas stworów.

Uczestniczyliśmy również w warsztatach florystycznych zorganizowanych przez panią Annę Kosmendę z KIS-U. Tworzyliśmy kompozycje – obrazy z barwionego porostu islandzkiego, gałązek, muszelek, drewienek itp. Twórcza praca bardzo nas wciągnęła. Wykonaliśmy piękne i ciekawe prace, które zabraliśmy ze sobą do domu, aby pochwalić się rodzicom.

Na zajęciach kulinarnych piekliśmy pierniczki. Z niecierpliwością czekaliśmy, aby ozdobić je
kolorowym lukrem i posypkami. Wyczarowaliśmy w ten sposób kolorowe laleczki i koniki. Gdy zdobienia schły a my robiliśmy zdjęcia, trudno było nam powstrzymać się przed zjedzeniem ciasteczek.

Na zakończenie ferii wyjechaliśmy do kina Helios w Jeleniej Górze, gdzie obejrzeliśmy film: „Tajni i fajni”.Bardzo spodobała nam się ta zabawna historia. Potem robiliśmy drobne zakupy w galerii. Wracając do Szklarskiej Poręby uświadomiliśmy sobie se smutkiem , że czas feryjnych atrakcji dobiegł końca.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękujemy wszystkim życzliwym osobom, dzięki którym zapewniliśmy naszym wychowankom dodatkowe atrakcje.

 

 

Wakacje 2019

Adam Szumowski

Za nami pięć tygodni „Wakacyjnej przygody z PLUSEM”. Już od 24 czerwca na wychowanków czekało wiele atrakcji w świetlicy i na wyjazdach.
Zaczęliśmy od wizyty na kortach u pana Romana Klimka. W następnych dniach bawiliśmy się nad rzeką Kamienną, „Orliku”, i w świetlicy. Od 01.07.2019r. do 26.07.2019r. dzieci uczestniczyły w bogatym programie m.in.: w dwóch wyjazdach do kina Helios na filmy: „Sekretne życie zwierzaków domowych 2” oraz „Pokemon-Detektyw Pikachu”. Trzy razy odwiedziliśmy aquapark w Świeradowie Zdroju, gdzie jak zwykle doskonaliliśmy naukę pływania i korzystaliśmy z atrakcji wodnych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka do „Wioski fińskiej” w Borowicach. Dzieci uczestniczyły w edukacyjnych warsztatach, poznając tradycje, zwyczaje i historię Finlandii. Wychowankowie mieli okazję karmić renifery, degustować przysmaki kuchni fińskiej, brać udział w konkursach oraz zaprzyjaźnić się z niezwykle pięknymi psami rasy husky. Nadmiar energii zużyliśmy w „Pałacowej bawialni” i na basenie w Miłkowie.

Dzień Dziecka 2019r.

Adam Szumowski

Z okazji Dnia Dziecka wychowankowie ze świetlicy „Plus” zostali zaproszeni przez wychowawcę i wychowanków Świetlicy „Cegiełka” do wspólnej zabawy. Dzieci uczestniczyły w zabawach na świeżym powietrzu oraz w warsztatach florystycznych prowadzonych przez Panią Annę Kosmendę z Klubu Integracji Społecznej. Na tę okazję przygotowano dla Nas pyszne sałatki oraz grillowane kiełbaski z góralskimi oscypkami. Na deser Pani Ewa Dmytryszyn rozdała wielkie porcje domowego sernika... ustawialiśmy się w kolejkę po dokładkę! DZIĘKUJEMY za wspaniałe przyjęcie! Chętnie odwdzięczymy się podczas wakacyjnych wspólnych spotkań.

ODLOTOWE WAKACJE W „PLUSIE”

Adam Szumowski

Jak co roku Placówka Wsparcia Dziennego „PLUS” zorganizowała akcję letnią dla dzieci z miasta Szklarska Poręba pod hasłem: „Odlotowe wakacje z PLUSEM” w dniach od 25.06. 18r. do 27.07. 18r., z której skorzystało 45 wychowanków.
W pierwszym tygodniu wakacji  odbyły się zajęcia integrujące grupę podczas zajęć sportowych na „Orliku” i kortach tenisa ziemnego u Pana Romana Klimka. Odbyliśmy pieszą wycieczkę do Świetlicy „Cegiełka” (Szklarska Dolna), gdzie rozegraliśmy mecz piłki nożnej. Wizytę zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek na grillu.  
W następnych dniach na dzieci czekało wiele atrakcji. W każdym tygodniu odbyły się po dwie wycieczki autokarowe m.in.: do kina Helios w Jeleniej Górze na filmy pt. „Uprowadzona księżniczka” i „ Iniemamocnych 2”, do Aquaparku w Świeradowie Zdroju ( cztery wyjazdy), do Parku Bajek w Karpaczu oraz do Pałacowej Bawialni w Kowarach.
W rodzinnym Parku Rozrywki „Esplanada” bawiliśmy się dwa razy. Pogoda dopisywała, więc często spacerowaliśmy po lesie zbierając jagody oraz plażowaliśmy nad rzeką Kamienną. Odbyliśmy pieszą wycieczkę na Wysoki Kamień i do schroniska na Orlu w Jakuszycach.

W ramach działań profilaktycznych dzieci uczestniczyły w interaktywnym przedstawieniu pt. „Czerwony Kapturek”.
W dni, w które za oknem nie dopisała pogoda, urządzaliśmy w świetlicy gry i zabawy, jak również zajęcia plastyczne oraz kulinarne podczas których szykowaliśmy przepyszne naleśniki,  desery lodowo-owocowe, tosty... i pyszną pizzę.
Wakacje upłynęły w miłej i serdecznej atmosferze, zawiązało się wiele przyjaźni. Trudno było Nam się rozstać ze sobą.

Ferie zimowe 2018

Adam Szumowski

W świetlicy środowiskowej „PLUS” na Białej Dolinie w dn. od 28.01.19r. do 08.02.19r. w ramach ferii zimowych odbywały się zajęcia pod hasłem: „Lubimy zimę”, w których wzięło udział ok. 35 dzieci w tym również dzieci, które na co dzień nie są wychowankami świetlic. Wychowankom zapewniono profesjonalną opiekę oraz wiele atrakcji.
Byliśmy aktywni sportowo biorąc udział w grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. We współpracy z p. Romanem Klimkiem  zorganizowaliśmy „Dzień na śniegu”. Mogliśmy pojeździć skuterem śnieżnym, na sankach, ulepić bałwana, a na koniec zjeść ciepłą kiełbaskę z ogniska. Skorzystaliśmy również z atrakcji Rodzinnego Parku Rozrywki „Esplanada” gdzie, m.in. na  lodowisku ćwiczyliśmy piruety. Jednak najwięcej radości i przeżyć dostarczył  nam   kulig. Mknęliśmy saniami przez las okryty białym puchem i podziwialiśmy piękne widoki naszych gór. Po niezapomnianej sannie i dobrej zabawie na śnieżnej górce ogrzaliśmy się przy ognisku. Na koniec czekała nas piesza wycieczka Szosą Sudecką do Świetlicy.  

W ramach wycieczki autokarowej do aquaparku w Świeradowie Zdroju mogliśmy doskonalić naukę pływania oraz korzystać z wielu wodnych atrakcji. Wyjechaliśmy również dwukrotnie do kina Helios w Jeleniej Górze, gdzie obejrzeliśmy nowości filmowe: „Spiderman Uniwersum” oraz Mary Poppins powraca”.
W pierwszym tygodniu ferii zostaliśmy zaproszeni przez naszych  kolegów ze Świetlicy „Cegiełka” w Szklarskiej Porębie Dolnej na wspólny Bal Karnawałowy.
Na zakończenie   urządziliśmy w świetlicy zabawę „Mam talent”. Okazało się, że każdy z nas go ma, więc zasłużyliśmy wszyscy na nagrody.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękujemy wszystkim życzliwym osobom, dzięki którym zapewniliśmy naszym wychowankom dodatkowe atrakcje.