przerwa1

eu

Artykuły

Wakacje w mieście

Druga połowa akcji „Wakacje w mieście” w świetlicy środowiskowej „PLUS” upłynęła bardzo szybko, ponieważ było wiele atrakcji oraz ruchu na świeżym powietrzu i  zabawy. Najbardziej zadowoleni byliśmy z wizyt w Rodzinnym Parku Rozrywki – Esplanada (aż 3 razy) , gdzie dzięki uprzejmości pana prezesa mogliśmy wyhasać się do woli  korzystając z dmuchawców, trampoliny, wieży emocji oraz kolejki  Alpine Coaster . Każdy powrót z Esplanady kończył się słodkim poczęstunkiem – lodami.         Często wychodziliśmy na pobliski Orlik, tam mieliśmy różne zajęcia sportowe i korzystaliśmy z placu zabaw. W  tym okresie w ramach praktyk zagranicznych gościliśmy   dwie wolontariuszki  z AIESEC – największej organizacji studenckiej na świecie  (studentki z Brazylii i Meksyku) . Celem warsztatów,      było umożliwienie wychowankom  kontaktu z kulturami Brazylii i Meksyku , obcowanie z językiem angielskim , wzbudzenie w nich ciekawości do przełamywania barier kulturowych  oraz  szerzenie tolerancji wśród dzieci i młodzieży. Podczas warsztatów odbyła się prezentacja państw, z których pochodzą wolontariuszki, a  w części   praktycznej wykonywaliśmy „PINIATY” (ozdobne kule wypełnione słodyczami) oraz piękne kwiaty z bibuły. W ostatnim tygodniu przypadały urodziny jednej z wychowanek i wtedy została rozbita piniata, a z niej wysypały się cukierki, które dzieci z radością zbierały. Później było uroczyste przyjęcie z lodami. Akcję „Wakacje w mieście” zakończono krótkim podsumowaniem oraz rozdaniem drobnych upominków i słodyczy.
 Galeria zdjęć:

Lato w mieście

Od 1 lipca 2014 r. w świetlicy środowiskowej „PLUS” na Białej Dolinie trwa akcja  „Lato w mieście”, której głównym hasłem jest „ sport ,turystyka, rekreacja”. Akcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, świadczy o tym duża ilość dzieci ( 23 z miasta + ok. 12 wychowanków świetlicy).  Głównym celem zajęć jest aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu połączony z dobrą zabawą i rozwojem osobistym uczestników. W pierwszym tygodniu odbywały się zajęcia plastyczne, sportowe (na Orliku), gry i zabawy, piesze wycieczki po Białej Dolinie i okolicy , plażowanie nad rzeką Kamienną urozmaicone różnymi konkursami. W środę pojechaliśmy  pociągiem do term cieplickich, gdzie było wiele atrakcji     i świetna zabawy. Podczas przejazdu pociągiem podziwialiśmy piękne i urokliwe krajobrazy naszego regionu. Drugi tydzień zaczęliśmy od wizyty u pana Romana Klimka ,który jak co roku zaprosił nas do swojego kompleksu rekreacyjnego, gdzie graliśmy w tenisa ziemnego, piłkę plażową, mini hokeja na trawie, ping ponga oraz korzystaliśmy z placu zabaw. Gdy pogoda nie dopisała odbywały się zajęcia sportowe na sali gimnastycznej (tor przeszkód – rywalizacja zespołowa, gry i zabawy ruchowe z chustą Klanzy) , zajęcia plastyczne oraz różnego rodzaju konkursy z nagrodami.
Galeria zdjęć: Lato 2014

Zajęcia w Świetlicy

W miesiącu styczniu, w świetlicy środowiskowej „PLUS”, realizowane były zajęcia o różnej tematyce, m.in. : „ Noworoczne postanowienia”, „Za oknem zima – pomagamy zwierzętom”, „Ruch to zdrowie – zumba naszym ulubionym tańcem”, „ABC emocji… komunikacja interpersonalna”, „Pozytywne myślenie – radzenie sobie ze stresem”, „Za co kochamy naszych dziadków”. Do niektórych z nich dzieci  wykonały gazetki , a dla dziadków laurki oraz drobne upominki. W ostatnim tygodniu stycznia zaczęły się ferie zimowe 2013  . Zajęcia przeprowadzane były zgodnie z harmonogramem umieszczonym na  stronie internetowej   MOPS-u w dziale: świetlica „PLUS”. Atrakcyjny  program przyciągnął sporą liczbę wychowanków świetlicy oraz dzieci z miasta (około 25 osób dziennie). Dużą popularnością cieszyły się następujące  zajęcia: tenis halowy (dzięki inicjatywie p. Romana Klimka), dogoterapia, przejażdżka saniami zakończona ogniskiem z pieczeniem kiełbasek oraz różnymi konkursami i zabawami , wycieczka do parku zdrojowego w Cieplicach ,  udział  w przedstawieniu teatralnym „Przygody Żeglarza Sindbada” , jazda na łyżwach (nie obyło się bez wywrotek i dużej porcji śmiechu), sanna,  animacje z klaunem, zajęcia plastyczne oraz kreatywne gry i zabawy. Dzieci uczestniczące w feriach otrzymały na zakończenie drobne upominki oraz karnety na kort tenisowy.

Międzypokoleniowy bal karnawałowy

22 stycznia 2014 r. w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i   Aktywności  Lokalnej  odbył się      „ Międzypokoleniowy bal  karnawałowy”, w którym uczestniczyły  dzieci ze świetlicy  środowiskowej  „PLUS”  oraz babcie,  dziadkowie i ich wnukowie . Wcześniej na zajęciach świetlicowych przygotowywano stroje i  ozdobne maski. Na imprezie pojawili się więc: piraci , damy, diabły, anioły, Indianie, potwory, księżniczki itp. Przekrój wiekowy był bardzo duży – od 5 do 75 lat. Nie zabrakło tańców , konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, słodkiego poczęstunku, owoców   i napojów. Podczas zabawy dziewczynki z naszej świetlicy wręczyły babciom i dziadkom piękne laurki z okazji Ich święta oraz  zatańczyły ZUMBĘ , wybrano również spośród dzieci i seniorów króla i królową balu.  Wszystkim dopisywał dobry humor , wspólne tańce i zabawy trwały do późnego wieczora. Organizatorami imprezy byli: Stowarzyszenie Senior 60 ,   LGD  „Partnerstwo Ducha Gór”, MOKSiAL, Świetlica środowiskowa „PLUS” oraz Polski  Związek  Emerytów,  Rencistów  i  Inwalidów.
Galeria zdjęć:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Ul. Jedności Narodowej 11
58-580 Szklarska Poręba
Tel: 757172146