przerwa1

eu

Hej, hej, sobótka, sobótka, Dzień jest długi, noc (deszczowa) i krótka…

Chociaż pogoda zafundowała raczej temperatury jesienne niż letnie, a deszcz towarzyszył organizatorom przez cały czas trwania imprezy, w nocy z soboty na niedzielę (20/21.06) w parku przy domu Braci C i G. Hauptmannów odbyła się Sobótka Świętojańska zorganizowana przez Stowarzyszenie Lokalni-Niebanalni w Szklarskiej Porębie.
Sobótka rozpoczęła się wspólnym korowodem jej uczestników ze Skweru Radiowej Trójki,  na którym od rana odbywał się Jarmark Świętojański. Przy dźwiękach Walońskich bębnów maszerowały trzy pokolenia mieszkańców miasta, powitani w Muzeum przez goszczących w naszym mieście gości z miasta partnerskiego Bad Harzburg.

Do głównych atrakcji imprezy należały: konkurs na Szklarskoporębski Wypiek Świętojański, gawęda przy ognisku o zwyczajach Nocy Świętojańskiej, spektakl Tancerzy Ognia i Światła IRRBLOSS  oraz tradycyjne szukanie kwiatu paproci. Wszystkim atrakcjom towarzyszyły dźwięki muzyki zespołu Sami Swoi. Nie zabrakło oczywiście korowodu panien w wiankach, rzucania wianków do wody i późniejszego wyławiania ich przez kilku śmiałków. Warto wspomnieć że tegoroczną Sobótkę zdominowali najmłodsi mieszkańcy naszego miasta. Za najpiękniejszą pannę w wianku została uznana zaledwie 7-letnia Hania a chłopcy w zbliżonym wieku (Jerzy, Oskar i Maksymilian) wygrali konkurs wyławiania wianków i znaleźli kwiaty paproci. Dorośli triumfowali jedynie w konkursie skoków przez ognisko. Pani Ania Baryliszyn nie miała sobie równych nawet wśród skaczących przez ogień mężczyzn. Niespodzianką, również dla organizatorów, był występ zespołu Wiaruchna z Urbanowa. Za tą dodatkowa atrakcję dziękujemy właścicielom pensjonatu „Na Skarpie”.
Niezależne jury po ocenie wypieków zgłoszonych wcześniej do konkursu, za najbardziej Świętojański uznało dzieło Pani Agnieszki Zinkiewicz.
Każdy znalazł coś dla siebie a najbardziej wytrwali uczestnicy spotkania bawili się przy dźwiękach muzyki prawie do północy. 
Festyn Sobótka świętojańska, czyli zwyczaje i obrzędy integrujące społeczność Szklarskiej Poręby dofinansowany był ze środków z pożytku publicznego. (MOPS-MSL)

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Ul. Jedności Narodowej 11
58-580 Szklarska Poręba
Tel: 757172146