przerwa1

eu

V Jubileuszowy Festyn hutnictwa szkła

„Hutnik zaś w mym mieście,
Szczególnie jest wszystkim znany.
On tworzy z miłości serca
Niezwykły świat szklany”.

Takimi słowami zwrotki dopisanej specjalnie do wiersza Adama Wacławskiego „Ginące zawody” w sobotę 9 maja dzieci z przedszkola nr 2 przywitały wszystkich przybyłych na V Jubileuszowy Festyn hutnictwa szkła. Mimo padającego deszczu już po raz piąty, na terenie przedszkola spotkało się kilka pokoleń hutników i ich potomków.

Nowością tegorocznego festynu było przyznanie przez kapitułę organizatorów festynu nagrody za „Wspieranie i promowanie działań ożywiających tradycje hutnicze”. Nagroda ta będzie przyznawana, co roku innej zasłużonej osobie. W tym roku nagrodę-szklanego anioła otrzymał proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana ksiądz Bogusław Sawaryn.
Niezależne jury oceniło też dostarczone na konkurs magiczne szkatułki. Pierwsze miejsce zajął Maksymilian Lewandowski lat 6, drugie -świetlica przy Szkole Podstawowej nr 5, trzecie-Adrian Sinicki lat 6. Wyróżnienia otrzymali p. Aga Żakowicz, Świetlica Środowiskowa Plus oraz Jakub Franieczek lat 5.
Organizatorzy imprezy zadbali o to aby każdy uczestnik festynu znalazł coś dla siebie. Przez cały czas trwania imprezy prowadzony był na żywo przez Tomasza Gondka pokaz wyrobu produktów szklanych w mobilnym piecu hutniczym zakończony tradycyjnym już „V Międzynarodowym konkursem dmuchania szkła”, w którym przeciwników zdeklasowali Maja Lewandowska lat 13 w kategorii kobiet i Szymon Gorayski lat 4 (!) w kategorii mężczyzn. Niemałym zainteresowaniem cieszyły się także pokaz i warsztaty grawerowania szkła na mobilnym warsztacie grawerskim prowadzony przez Marka Książaka właściciela lokalnej pracowni grawerskiej. Swoich manualnych umiejętności można było spróbować na warsztatach mozaiki szklanej prowadzonych przez Jolantę Czyżowicz i Krystynę Kupis oraz warsztatach biżuterii szklanej prowadzonych przez Irenę Puch. Tajniki lepienia z gliny zdradzał na swoim warsztacie artysta Waldemar Wnęk-Siewierski. Historię hutnictwa przybliżyły zebranym prelekcja Bożeny Danielskiej o historii hutnictwa, prezentacja starych zdjęć przygotowana przez Tamarę Ulanowską oraz wystawy: zebranych od mieszkańców i udostępnionych przez Państwa Łubkowskich pamiątek hutniczych oraz starych zdjęć udostępnionych przez Grzegorza Sokolińskiego. W chacie grillowej czekał na uczestników bigos i kiełbaska.
Festyn Szklarska Majówka w Szklarskiej Porębie. V Jubileuszowy Festyn hutnictwa szkła przygotowany w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie Lokalni-Niebanalni wraz z partnerami – Grupą Lokalnych liderów Osiedla Huty, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i Przedszkolem Samorządowym Nr 2 w Szklarskiej Porębie dofinansowany był ze środków z pożytku publicznego. (MOPS-MSL)

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Ul. Jedności Narodowej 11
58-580 Szklarska Poręba
Tel: 757172146