przerwa1

eu

Ferie z Pracownią Orange.

Od 19 do 30 stycznia 2015 r. wychowankowie Świetlicy środowiskowo-terapeutycznej „Cegiełka” brali udział w działaniach w ramach projektu „Ferie z Pracownią Orange”. Projekt został zrealizowany w ramach programu Pracownie Orange, a jego głównym celem był rozwój kompetencji cyfrowych dzieci i młodzieży oraz integracja mieszkańców Szklarskiej Poręby.

W ramach projektu dzieciom i młodzieży zaproponowano wiele atrakcji. Uczestnicy Ferii brali udział w warsztatach komputerowych w Pracowni Orange, podczas których korzystając z darmowego narzędzia do tworzenia animacji oraz pomocy wolontariusza utworzyli film przedstawiający wspomnienia z Ferii z Pracownią Orange.
Kolejną niespodzianką były zajęcia pt. „Edukacja medialna poprzez interaktywne warsztaty w kinie”, które miały za zadanie wprowadzić uczestników projektu w świat filmu oraz wytłumaczyć mechanizmy nim rządzące.  Kino w Jeleniej Górze rozpoczęło projekcje filmów 2D oraz 3D, w technologii 4K.      System ten jest najnowszą zdobyczą technologiczną stosowaną w kinach cyfrowych, a w połączeniu ze srebrnym, łukowym ekranem, który również kino posiada, stanowi nowy wyznacznik jakości w wyświetlaniu obrazu.  Ponadto uczestnicy warsztatów brali udział w projekcie filmu pt. „Paddington”.
Zajęcia zakończono wspólnym obiadem w McDonald’s.
Podczas Ferii dzieci i młodzież brały udział w interaktywnych warsztatach pokazów rękodzieła w Pracowni Orange.
Wykorzystując sprzęt oraz dostęp do Internetu w Pracowni Orange pozyskiwali  informacje pomocne w realizacji zadań wynikających z uczestnictwa w warsztatach (wykonywanie figurek gipsowych, wykonywanie przedmiotów z filcu). Dzięki temu wykształcili i utrwalili umiejętność wyszukiwania potrzebnych informacji w Internecie i wykorzystania ich podczas zajęć praktycznych oraz  zapoznali się z Internetem jako źródłem inspiracji. Ponadto dzieci uczestnicząc w warsztatach nabyły/utrwaliły praktyczne umiejętności organizowania czasu, umiejętności, które mogą wykorzystać w domu, na podwórku, szkole, podwyższyły samoocenę, wykształciły umiejętność pracy indywidualnej oraz z i w grupie.
Dzięki uprzejmości pana Piotra Kaczmarskiego wychowankowie Świetlicy bezpłatnie korzystały z lodowiska w  Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada w Szklarskiej Porębie. A po świetnej zabawie zostały ugoszczone w pizzerii Tomato w Szklarskiej Porębie.
Najmłodszym uczestnikom Ferii zaproponowano udział w warsztatach fotograficznych, dzięki którym nauczyły się podstaw fotografowania, obróbki i druku zdjęć. Nabyli  umiejętności kopiowania/przenoszenia danych  z karty pamięci na dysk twardy. Dokumentację fotograficzną dzieci zbierały przez 8 dni.
A na zakończenie każde dziecko otrzymało własnoręcznie wykonane, obrobione oraz wydrukowane zdjęcie. Ponadto grupa utworzyła plakat ze zdjęć pt. „Ferie z Pracownią Orange 2015”.
Proponowane zajęcia pozwoliły uczestnikom na relaks i bezstresowe spędzenie czasu, wolnego od alkoholu, narkotyków i używek, a wspólne podejmowanie aktywności, sprzyjało integracji i aktywizacji.


 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Ul. Jedności Narodowej 11
58-580 Szklarska Poręba
Tel: 757172146