przerwa1

eu

Warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej

Od 14 do 16 lipca 2014 r. w Klubie Integracji Społecznej  odbywały się warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach projektu „Bezpiecznie, aktywnie, pozytywnie” realizowanego w ramach programu Pracownie Orange.
W zajęciach brali udział wychowankowie Świetlicy środowiskowo-terapeutycznej „Cegiełka” oraz grupa samopomocowa młodych rodziców wraz z dziećmi.
Program warsztatów został dostosowany do indywidualnych potrzeb uczestników. Zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadził wykwalifikowany ratownik medyczny wykorzystując prezentacje multimedialne oraz profesjonalny sprzęt szkoleniowy m.in.  manekin do nauki resuscytacji.
Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się jakie zachowania pomagają zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych zdarzeń w szkole i poza nią.  Przyswoili zasadność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, poznali elementy stanowiące tzw. Łańcuch przeżycia i dowiedzieli się jak ratownik niemedyczny może włączyć się w jego działanie. Zapoznali się z działaniem i zastosowaniem  defibrylatora. Poznali okoliczności stosowania i sposób zakładania kołnierza ortopedycznego oraz nauczyli się sposobów wykorzystania prostych materiałów opatrunkowych tj. opaski, kompresy, chusty trójkątne, opatrunki.
Ponadto mieli możliwość zapoznać się z wyposażeniem ambulansu.
Warsztaty mały na celu poszerzenie wiedzy i rozwinięcie umiejętności dzieci i młodzieży we wzywaniu służb ratunkowych i w podstawach udzielania pierwszej pomocy, a także uświadomienie dzieciom, jak ważna jest szybka i prawidłowa interwencja w ratowaniu zdrowia i życia drugiego człowieka.

Angelika Mitura-Goszczyńska – OSL

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Ul. Jedności Narodowej 11
58-580 Szklarska Poręba
Tel: 757172146