przerwa1

eu

Festyn Franciszkański

Festyn Franciszkański - przykładem skutecznego współdziałania podmiotów i umiejętności rodzinnego, ciekawego spędzania czasu w Szklarskiej Porębie

Już po raz ósmy, w niedzielę 5 sierpnia 2012, mieliśmy okazję spędzić wspólnie czas na Festynie Franciszkańskim w Szklarskiej Porębie.  Impreza zainicjowana przez ojca Marka Sowińskiego z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych miała, między innymi, na celu wzmocnienie własnych i społecznych więzi ze światem poprzez propagowanie otwartej, serdecznej i braterskiej postawy wynikającej z doświadczenia Boga jako miłości („fraternitas”). Wartości te przyciągnęły wielu mieszkańców Szklarskiej Poręby, gotowych poświęcić swoje wolne chwile i pragnących zaangażować się w organizację Festynu. W prace koncepcyjne i realizatorskie włączył się także Zespół Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, dla którego ważne są: wzmacnianie więzi międzyludzkich, otwartość na różnice, budowanie sieci oparcia społecznego. 

Efektem tego współdziałania było przygotowanie przedsięwzięcia odbywającego się nieopodal Kościoła pod wezwaniem Bożego Ciała, uwzględniającego zabawę i naukę, strawę dla ducha i dla ciała. Cztery części koncertu Zespołu Fioretti, poprzedziła msza święta i uroczyste otwarcie Festynu z udziałem Grzegorza Sokolińskiego Burmistrza Szklarskiej Poręby, obecnego Proboszcza Parafii pw. Bożego Ciała Zygmunta Mikołajczyka, ojca Marka Sowińskiego oraz Elżbiety Pawłowskiej, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pomiędzy koncertami odbywały się konkursy dla maluchów, starszych dzieci i dla całych rodzin: zgadywanki, łowienie rybek, konkursy z wiedzy ekologicznej zorganizowane przez Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN, przeciąganie liny i rzut kaloszem do celu, wreszcie także tańce, w tym zumba. Edukacyjne wartości, oprócz idei ekologicznej upowszechnianej na stoisku KCEE prowadzonym przez Sabinę Tabakę, miały pokazy udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomu i AED, przygotowane przez Jarosława Przybylskiego z firmy DIVEMED. On także przewodniczył konkursowi z wiedzy na temat pierwszej pomocy.
Niewątpliwą atrakcją Festynu była aukcja piłki z autografem i zdjęciem uwieczniającym moment jej podpisania przez Michela Platiniego, jednego z najlepszych i najbardziej wszechstronnych piłkarzy w historii, obecnego prezydenta UEFA, oraz spotkanie z satyrykiem Janem Pietrzakiem.
Gości z całej Polski: Gdańska, Gdyni, Łodzi, Poznania, Wałbrzycha, Warszawy, Łęczycy, Legnicy, Sokołowa Podlaskiego, Trzebini, Kępna i wielu innych, a przede wszystkim z całego powiatu jeleniogórskiego, cieszyły stoiska ze smakołykami i drobnymi upominkami. Mogliśmy kosztować pierogów, bigosu i żurku, pieczywa ze smalcem i ogórkiem, ciast i regionalnego pieczywa, przekazanych przez hojnych sponsorów ze Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry. Dzieci mogły przy stoisku Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej nieodpłatnie pomalować twarze, otrzymać balonikowe zwierzątko, stworzyć bańkowe kreacje, a także poskakać na dmuchańcach. 
Przygotowanie tak bogatej oferty możliwe było dzięki członkom Komitetu Parafialnego i Parafii Bożego Ciała, pracownikom i zespołom: Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, IZER-MED Kolejowego Szpitala Chorób Płuc w Szklarskiej Porębie, Hotelu Bornit, firmy Divemed - Jarosław Przybylski, Karkonoskiego Parku Narodowego, Piekarni Pod Zegarem, piekarni państwa Baców, piekarni Pana Kukiełki, piekarni Górskiej, Hotelu Szrenicowy Dwór, Jelfa, NSZZ „Solidarność”; właścicielom: Szałasu Żywieckiego, Chaty Izerskej, Kawiarni Fantazja, Hotelu Kryształ i Agat; członkom Stowarzyszenia Zdolna Dolna, wolontariuszom, wśród których znaleźli się B. Ginter i M. Karpiej, harcerze z Czerwonaka oraz beneficjenci projektu systemowego realizowanego przez MOPS, a zatytułowanego Ja wam jeszcze pokażę – krok w stronę aktywizacji i integracji   mieszkańców  Szklarskiej Poręby. Projekt a tym samym Festyn współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
Wszystkim darczyńcom i pomocnikom z całego serca dziękujemy.

Zebrane na festynie pieniądze trafią do najuboższych rodzin z terenu miasta, głównie w postaci żywności i obiadów zafundowanych dzieciom w szkołach. Wspólnie spędzony czas i dobroć ludzka nastroiły nas pozytywnie i skłoniły do refleksji na temat wysokiej aktywności i zaangażowania mieszkańców Szklarskiej Poręby… Wzrosły też apetyty na przyszłoroczny Festyn Franciszkański – jesteśmy stale chętni współdziałania  o czym zapewnia, w imieniu Zespołu ośrodka pomocy


 Elżbieta Pawłowska

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Ul. Jedności Narodowej 11
58-580 Szklarska Poręba
Tel: 757172146