AKTYWNI ZIMĄ – ŚWIETLICA PLUS

Adam Szumowski

W świetlicy środowiskowej „PLUS” na Białej Dolinie w dniach od 10.02.2020r. do 21.2020r.
w ramach ferii zimowych odbywały się zajęcia pod hasłem: „Aktywni zimą”, w których wzięło udział ok. 30 dzieci w tym również dzieci, które na co dzień nie są wychowankami świetlic. Wychowankom zapewniono profesjonalną opiekę oraz wiele atrakcji.
Wiele przedsięwzięć realizowaliśmy razem z dziećmi ze świetlicy „Cegiełka” ze Szklarskiej Poręby Dolnej.
Byliśmy aktywni sportowo biorąc udział w grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu. We współpracy z p. Romanem Klimkiem zorganizowaliśmy „Dzień na śniegu”. Mogliśmy pojeździć na sankach, ulepić bałwana, a na koniec zjeść ciepłą kiełbaskę z ogniska.

Skorzystaliśmy również z atrakcji Rodzinnego Parku Rozrywki „Esplanada” gdzie, m.in. na lodowisku ćwiczyliśmy jazdę na łyżwach. Niektórzy z nas odważyli się po raz pierwszy założyć łyżwy i byli potem z siebie bardzo dumni. Potem była degustacja pączków, które wyrównały spalone przez nas kalorie.

Jednak najwięcej radości i przeżyć dostarczył nam kulig. Mknęliśmy saniami przez las okryty białym puchem i podziwialiśmy piękne widoki naszych gór. Obserwowaliśmy także jak współpracują ze sobą konie ciągnące sanie. Po niezapomnianej sannie i dobrej zabawie na śnieżnej górce grzaliśmy się przy ognisku i jedliśmy pyszne kiełbaski ala hot- dogi.

W ramach wycieczki autokarowej do aquaparku w Świeradowie Zdroju mogliśmy doskonalić naukę pływania oraz korzystać z wielu wodnych atrakcji.

W pierwszym tygodniu razem z dziećmi korzystającymi z ferii w MOKSiALU wzięliśmy udział w spotkaniu z panem Tomaszem Szyrwielem autorem książki „ Bestariusz jeleniogórski”.Oglądaliśmy niezwykłe zdjęcia krajobrazów i słuchaliśmy opowieści o bestiach, które w nich zamieszkują. Zachwyceni wyobraźnią autora stworzyliśmy na zajęciach plastycznych obrazy wymyślonych przez nas stworów.

Uczestniczyliśmy również w warsztatach florystycznych zorganizowanych przez panią Annę Kosmendę z KIS-U. Tworzyliśmy kompozycje – obrazy z barwionego porostu islandzkiego, gałązek, muszelek, drewienek itp. Twórcza praca bardzo nas wciągnęła. Wykonaliśmy piękne i ciekawe prace, które zabraliśmy ze sobą do domu, aby pochwalić się rodzicom.

Na zajęciach kulinarnych piekliśmy pierniczki. Z niecierpliwością czekaliśmy, aby ozdobić je
kolorowym lukrem i posypkami. Wyczarowaliśmy w ten sposób kolorowe laleczki i koniki. Gdy zdobienia schły a my robiliśmy zdjęcia, trudno było nam powstrzymać się przed zjedzeniem ciasteczek.

Na zakończenie ferii wyjechaliśmy do kina Helios w Jeleniej Górze, gdzie obejrzeliśmy film: „Tajni i fajni”.Bardzo spodobała nam się ta zabawna historia. Potem robiliśmy drobne zakupy w galerii. Wracając do Szklarskiej Poręby uświadomiliśmy sobie se smutkiem , że czas feryjnych atrakcji dobiegł końca.

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń. Serdecznie dziękujemy wszystkim życzliwym osobom, dzięki którym zapewniliśmy naszym wychowankom dodatkowe atrakcje.