przerwa1

eu

Otwarcie Pracowni komputerowej Orange.

W dniu 29.06.2012 r. w Klubie Integracji Społecznej odbyło się otwarcie Pracowni komputerowej Orange. A zaczęło się tak… W lutym br. Telekomunikacja Polska rozpoczęła „ogólnopolską akcję społeczną skierowaną do mieszkańców małych miejscowości, liczących nie więcej niż 20 tysięcy mieszkańców. Akcja opierała się na dwóch istotnych założeniach: realizacji nowoczesnej pracowni internetowej w ważnym dla mieszkańców punkcie na mapie miasta oraz ożywieniu przestrzeni publicznej wokół Pracowni, będącej  miejscem spotkań mieszkańców. Głównym celem akcji Pracowni Orange jest zapewnienie obywatelom małych społeczności lepszego dostępu do technologii i informacji”. Grupa inicjatywna w składzie: Grzegorz Tośko-lider, Irena Rzemieniewska, Jadwiga Adamus, Waldemar Adamus, Magdalena Tośko i Agnieszka Sawicka oraz Elżbieta Pawłowska i Angelika Mitura-Goszczyńska sporządzili projekt Pracowni Orange, w którym zawarto m.in. określenie rzeczowych potrzeb w zakresie odnowienia lokalu, pomysł na aranżację/dekorację przestrzeni wokół Pracowni, opis planowanego wykorzystania Pracowni oraz pomysł na rozpowszechnianie informacji o powstaniu i działalności Pracowni celem zachęcenia jak największej liczby mieszkańców do korzystania z niej.

Na ponad 750 wniosków, które wpłynęły do organizatorów, 50 wniosków zostało pozytywnie rozpatrzonych, w tym nasz. W maju br. grupa inicjatywna, pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz mieszkańcy Szklarskiej Poręby zaangażowani w akcję rozpoczęli przygotowania pomieszczenia, w którym obecnie mieści się Pracownia oraz terenu wokół Pracowni.  Zgodnie z zamysłem: „Pokażcie jak Wasza miejscowość zmienia się z Orange“ w centralnych punktach Szklarskiej Poręby rozmieszczone są drogowskazy w kolorze orange wskazujące ulicę, przy której znajduje się Pracownia. Po zakończeniu wszystkich prac, pracownicy Telekomunikacji Polskiej przywieźli oraz zainstalowali wyposażenie Pracowni. W dniu 29.06.2012 r. o godz. 17:00 odbyło się uroczyste otwarcie Pracowni Komputerowej Orange.

Swoją obecnością zaszczycili nas: Zbigniew Brożek, Halina Słomka, ks. Marek Sowiński, Przemysław Wiater, Mariola Biernacka, wychowankowie Świetlicy środowiskowo-terapeutycznej „Cegiełka” oraz  mieszkańcy Szklarskiej Poręby. Agnieszka Sawicka rozpoczęła uroczystość przedstawiając zebranym grupę inicjatywną, osoby włączające się w działania na rzecz Pracowni oraz krótką historię jej powstawania. Następnie z-ca burmistrza Zbigniew Brożek wyraził słowa uznania dla osób zaangażowanych w akcję i z liderem grupy Grzegorzem Tośko przeciął wstęgę na znak oficjalnego otwarcia Pracowni Orange. Ks. Marek poświęcił pomieszczenie oraz znajdujący się w nim sprzęt. Zebrani goście po raz pierwszy mieli okazję  zwiedzić Pracownię, w której znajdują się m.in. trzy komputery, telewizor LCD  (wielkość ekranu 40 cali ) oraz  konsola PLAY STATION 3. Na terenie wokół Pracowni rozstawiony był namiot, pod którym znajdował się poczęstunek przygotowany przez rodziny grupy inicjatywnej oraz ognisko gdzie można było upiec kiełbaski. Przy okazji degustowania ciast i sałatek uczestnicy imprezy mogli obejrzeć prezentację pokazującą powstawanie Pracowni „od pierwszego maźnięcia pędzlem”. Aby jak największa ilość osób dowiedziała się o otwarciu Pracowni zebrani goście puszczali lampiony w kolorze Orange.

Pracownia Orange będzie otwarta w lipcu od godz. 10:00 do 15:00 w poniedziałek, środę, czwartek i piątek oraz od 15:00 do 20:00 we wtorek. Jednocześnie informujemy, że w tym czasie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej za pomocą ankiety będzie badał potrzeby mieszkańców, na które może odpowiedzieć wykorzystując pomieszczenie Pracowni oraz znajdujący się w niej sprzęt.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z Pracowni Orange wszystkich zainteresowanych.

Sporządziła: Angelika Mitura-Goszczyńska

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Ul. Jedności Narodowej 11
58-580 Szklarska Poręba
Tel: 757172146